سه شنبه 29 بهمن 1398 - 24 جمادى الثانية 1441 - 18 فوریه 2020
آمار سايت
امروز : 155
ديروز : 104
ماه : 2465
اهمیت احسان به والدین در قرآن کریم

در آیات متعددی از قرآن کریم که به اختصار به آنها اشاره وشرح خواهیم داد، خداوند متعال به صراحت انسان را به احسان و نیکی و محبت به والدین (پدر و مادر) سفارش نموده است، تا جایی که حتی بد رفتاری و بی توجهی و بی محبتی به آنها را از زمره گناهان کبیره ای همچون (شرک و قتل و.. ) معرفی می نماید.

ای محمد! بگو (ای کسانی که ایمان آورده اید) بیایید تا آنچه را که پروردگارتان بر شما حرام کرده است، برایتان بیان نمایم،
اینکه چیزی را شریک برای خدا قرار ندهید، به پدر و مادر نیکی کنید، فرزندانتان را از روی فقر نکشید زیرا ما شما و آنها را روزی می دهیم، نزدیک کارهای زشت و قبیح نروید، چه آشکار باشد چه پنهان و نفسی را که خداوند محترم داشته است را به قتل نرسانید، ما شمارا به این کار ها سفارش می‌کنیم، تاشاید درک کنید. ( سوره مبارک انعام آیه شریفه ۱۵۱(
در این آیه شریفه، به بعضی از اصول محرمات در اسلام اشاره شده و گناهان کبیره را درضمن جملات کوتاهی بیان فرموده است؛ محرماتی که در جامعه جاهلی آن زمان وجود داشته و اکنون به شکل های دیگری در جامعه مدرن و متمدن بروز کرده است. (شرک، قتل نفس، کشتن فرزندان به علت فقر، اعمال زشت و قبیح) 
علت اینکه شرک را پیش از سایر گناهان کبیره بیان نموده این است که شرک، ظلم عظیمی است، که با ارتکاب آن امیدی به مغفرت خداوند نیست؛ 
در سوره مبارک لقمان آیه شریفه ۱۳، لقمان حکیم به فرزندش سفارش می‌کند که ای پسرم , برای خداوند متعال شریک مساز زیرا بزرگترین ستمی که به خودت می‌کنی، شرک به خداوند متعال است. 
باتوجه به این آیه و آیات متشابه به این نتیجه حاصل می‌گردد، که شرک بزرگترین گناهی است که سایر گناهان به آن منتهی می‌گردد؛ همچنان که منتهای هر عمل صالح و حسنه ای، توحید خدای متعال است. نیکی به والدین از جمله اعمال صالح و حسنه و بدرفتاری با آنان را از جمله گناهان کبیره محصوب می‌گردد. 
اهمیت احسان به والدین؛ خداوند متعال در چهار آیه از قرآن کریم، ( بقره۸۳، نساء۳۶، انعام ۱۵۱، اسراء۲۳) پس از توحید و ترک شرک، صراحتاً به نیکی و احسان به والدین تاکید فراوان نموده است و در سه آیه دیگر(عنکبوت ۸، لقمان ۱۴، احقاف ۱۵ ) نیز سفارش آنان را بسیار نموده است واین گویای آن است که پس از توحید، احسان و نیکی به والدین از اهمیت والایی نزد خداوند متعال برخوردار بوده و مزد و پاداش زیادی را برای انسان به همراه خواهد داشت و همچنین پس از شرک، بزرگترین گناه و معصیت، آزار و بدرفتاری با والدین است؛ که عقاب و مجازات سنگین این دنیا و آخرت را به همراه خواهد داشت. 
پیامبر اکرم حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) در حدیثی می فرمایند که بهشت زیر پای مادران است و همچنین در حدیث دیگری می فرمایند که بهشت دو دروازه دارد یکی مادر و دیگری پدراست.

خداوند در سوره مبارک اسراء آیه شریفه ۲۳ می فرماید؛ ای انسان پروردگارت به تو فرمان قاطع داده است که جز او را نپرستید، وبه پدر و مادرت نیکی و احسان کنید، هرگاه هریک از آنها یا هردو نفرشان در کنارت به سن پیری رسیدند، به آنان اُف مگوی، برآنان پرخاشگری مکن و با نرمی و شایسته سخن بگو. 
چنانچه در این آیه شریفه ملاحضه نمودید، حتی اخم کردن و اُف گفتن به پدر و مادر در هرحال از جانب خداوند منع شده و عقاب خواهد داشت چه برسد به اینکه خدای نا خواسته به آنها پرخاشگری و آنان را اذیت و آزار نماییم، بنابراین وظیفه ما نسبت به پدر و مادر بسیار سنگین است، خوشا به حال آنان که در این امتحان بسیار حساس و مهم و سخت الهی سربلند سر افراز بیرون می آیند. 
تفاوت فرق محبت فرزندان به والدین و محبت والدین به فرزندان در این است که، والدین هنگامی که به ما محبت می‌کنند و کاری برایمان انجام می دهند، از ته دل بدون ریا و با عشق و علاقه و محبت انجام می دهند، اما در صورتی که اگر ما به ندرت کاری برای آنها انجام می دهیم یا محبتی به آنان می‌کنیم، می‌گویند در حقشان لطف کرده ایم، آیا قابل مقایسه است؟ 
آیا تا به حال به این نکته توجه کرده اید که دنیا مزرعه آخرت است، هرچه بانسان بکارد، همان را برداشت خواهد کرد. هرطور با والدینمان رفتار کنیم، فرزندانمان از آن الگو برداری نموده و همانطور با خودمان رفتار خواهند نمود، حتی اگر آن رفتارها را با چشم خود ندیده باشند، اطرافیان برای آنها باز گو خواهند نمود، پس بیاییم نیکی به پدر و مادر را وظیفه خود دانسته و برای خود و نسل های آینده مان سنت های خوبی را به ارث باقی بگذاریم، تا در دنیا و آخرت رستگار باشیم. ان شاء الله 
ای پروردگار من؛ مرا، پدر و مادرم را و هرکس با ایمان و مؤمن که به خانه ام وارد می‌شود وتمامی مردان و زنان با ایمان را بیامرز و ستمکاران را جز هلاکت میفزای. آمین (نوح ۲۸)

ناصر علیپورمسئول دارالقرآن کریم تبلیغات اسلامی استان کردستان


نوشته شده در   دوشنبه 6 بهمن 1393  ساعت  14   توسط   مدیر اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ملکان
چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید